Lékárna Panax

Konopice bledožlutá

     Konopka, divoké lesní konopí, žabr, souchotinové koření, to všechno jsou lidové názvy pro konopici bledožlutou (Galeopsis ochroleuca) z botanické čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).
     Jedná se o jednoletou bylinu, jež dosahuje výšky přibližně 40 cm. K typickým znakům patří čtyřhranná, chlupatá lodyha, z níž vyrůstají vstřícné, dlouze řapíkaté listy. Počátkem června se objevují nápadné, bledožluté pyskaté květy protkané fialovou kresbou.
     Rostlina původně pochází ze západní Evropy, odkud k nám byla v průběhu doby zavlečena. Poměrně často se s ní můžeme setkat na polích mezi obilím, rumovištích, úhorech. V současnosti bývá pěstována v kulturách.
     Dávní antičtí lékaři jako například Plinius, Dioscorides a Theophrastus považovali konopici za nenahraditelný lék při léčbě otoků, pohmožděnin, výronů.
     Je zajímavé, že počátkem minulého století náležela bylina k uznávaným léčivům proti tuberkulóze. Lidé ji znali též pod jménem „lieberské koření“, tj. podle příjmení lékaře, který tuto rostlinu proslavil.
     Teprve mnohem později se ujistilo, že konopice obsahuje ve svém rostlinném těle značné množství křemíku. Tento prvek je pro lidský organismus nepostradatelný, neboť ovlivňuje hojivé procesy, zejména v pojivovém tkanivu. Zlepšuje dále funkci plic, sliznic a kůže. Tato bylina slouží jako znamenitý prostředek, který podporuje celkovou látkovou výměnu, obzvláště pak u starších lidí. Vykazuje také mírné močopudné a svíravé účinky. Obvykle tvoří součást rozmanitých prsních čajových směsí.
     Pro léčitelské účely se sbírá nať (Herba galeopsidis), jež se rychle suší ve stínu. Ve formě odvaru činí léčebná dávka 2 g (tj. přibližně jedna čajová lžička) usušené natě na pohár vody. Tekutinu se doporučuje užívat 2 až 3 x denně.