Kozlík lékařský

Kozlík lékařský

     Ve volné přírodě roste v okolí křovin, lesních svahů, vlhkých pastvin, mýtin, potoků kozlík lékařský (Valeriana officinalis) z čeledi kozlíkovitých (Valerianaceae).
     Jedná se o vytrvalou, až 1,5 metru vysokou rostlinu s přímou rýhovanou lodyhou, drobnými bílými až narůžovělými květy. Ty rozkvétají ad května do září.
     Rodové botanické označení zřejmě pochází z latinského slovesa valere = být zdravý.
     Lidová slovesnost přiřkla bylině různé názvy jako odolen, baldrián, kočičí kořen, kozelec aj.
     Již starověk znal různé druhy kozlíků, z nichž jeden popisuje Plinius Starší jako nardus gallica.
     Rostlina kdysi sloužila nejen proti dávení, vředům, epilepsii, křečím všeho druhu, revmatismu, silné menstruaci, střevním parazitům, ale též proti čarodějnicím. Uplatňovala se dále při nemocech očí. Lidé tehdy věřili, že dávala očím „jasný a ostrý zrak a zachovávala jej člověku až do smrti.“
     Známý a věhlasný lékař novověku Petr Ondřej Mathioli o rostlině ve svém slavném Herbáři píše: „Kozlík vařený a pitý s lékořicí, s řeckým vínem a se semenem anýzovým, odnímá sípání a kašel. Jest užitečný též proti jedovatému uštknutí a proti bolestem při moru, a to netoliko při užívání v nápoji, nýbrž již pouhým čicháním k němu.“
     Dnes jsou předmětem sběru kořeny – Radix valerianae. Vykopávají se většinou z dvouletých rostlin, a to v době od srpna do října. Omyté kořeny je třeba rychle usušit, nejlépe na vzdušném místě nebo uměle v sušárně. Teplota však nesmí překročit 35 o Celsia.   
     Chemický rozbor potvrdil, že kořeny obsahují hlavně éterický olej, mastné kyseliny, stopy alkaloidů, škrob, třísloviny, živice aj.
     Kořeny se používají ve formě nálevu (2 čajové lžičky na pohár vroucí vody, užívat 3 x denně) proti nespavosti, vyčerpanosti, duševnímu přepracování, psychické únavě. Dále tento bylinný čaj uvolňuje křeče, odstraňuje nadýmání.
     K oblíbeným přípravkům náleží též lihový výluh tzv. kozlíkové kapky („baldriánové kapky“), které mají zklidňující účinky při předrážděnosti, srdečních a žaludečních neurózách, migréně.